Choď na obsah Choď na menu
 


O nás

   Rokom 1958 sa v Rajeckej doline, dedinke učupenej pod hrebeňom Lúčanskej Malej Fatry, začala písať história dychovej hudby, Dobrovoľného hasičského zboru Stránske. Partia nadčencov, milovníkov DH, amatérskych hudobníkov, ale i laikov si zaobstarala nástroje, zohnala kapelníka a nacvičila repertoár. Už na prvom verejnom vystúpení si získala srdcia svojich rodákov a stala sa neodmysliteľnou súčasťou života v obci.

   Najplodnejšie obdobie DH sa datuje medzi roky 1975 – 1985 v tomto období, hlavne zásluhou kapelníka p. Emila Hodása, pôsobili popri starej DH DHZ, aj Mládežnícka DH z dievčenskou speváckou skupinou a Detská DH. V Stránskom snáď v tom čase nebolo domu z ktorého by nepochádzal aspoň jeden muzikant.

   Dychové hudby sa neskoršie zliali do jednej a v kapele sa udomácnil názov „Stranianka“.

   Novodobá história Stranianky sa začala písať v roku 2012, pod vedením kapelníka p. Miroslava Kasmana. Ako umelecký vedúci sa Stranianky ujal p. Miroslav Jančúch, ktorý kapele upravuje skladby, pripravuje nové aranžmány a nacvičuje s kapelou repertoár.         Stranianka sa zúčastňuje mnohých kultúrno-spoločenských a cirkevných podujatí v blízkom i širokom okolí, reprezentovala svoj región aj v zahraničí v Poľsku.


Článok Žilinský večerník


777---kopia.jpg


 

 

Príspevky

hody v Brezanoch 2014

31. 5. 2014

 koncert

 
Celý príspevok | Rubrika: O nás | Komentáre: 0

Trojkráľová zabíjačka

11. 1. 2014

 
Celý príspevok | Rubrika: O nás | Komentáre: 0

Zájazd Poľsko-Hecznarowice 13.-14.7.2013

20. 7. 2013

 
Celý príspevok | Rubrika: O nás | Komentáre: 0