Choď na obsah Choď na menu
 


viete čo je to Dodro? (hudobný bluegrassový nástroj)

30. 6. 2014

 

  Dobro (Bluegrassový hudobný nástroj)

 
 
Dobro

Dobro je rezofonická, rezonátorová alebo rezonančná gitara, vynájdená v r. 1929 slovenským rodákom Johnom Dopyerom. Pôvodne vzniklo z požiadavky na hlasnejšiu gitaru, vďaka kovovému rezonátoru však získalo dobro napriek podobnému vzhľadu špecifické zafarbenie zvuku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

                                   Ján Dopjera 
 

Ján Dopjera

Ján Dopjera 
John Dopjera - slovensko-americký vynálezca a podnikateľ. Vynálezca rezofonických hudobných nástrojov pod názvom DOBRO a výrobca strunových hudobných nástrojov. 

* 06.07.1893 Stráže, Slovensko
 03.01.1988 Grants Pass, USA
 
životopis
 

 

- Ako pätnásťročný v roku 1908 sa presťahoval do Los Angeles v USA. 
- V USA sa z neho stal uznávaný konštruktér a vynálezca. 
- Otec bol mlynár v Dolnej Krupej neďaleko Trnavy. 
Po príchode do USA si na predmestí otvoril stolársku dielňu v ktorej okrem iného opravoval a neskôr aj vyrábal husle, gitary a iné nástroje. 
Jeho prvorodený z piatich synov Ján Dopjera, ktorý bol v remesle najšikovnejší mu v nej taktiež pomáhal. 
- Po čase sa mladý Ján Dopjera osamostatnil a už ako John Dopyera si otvoril vlastný podnik. Takisto ako u otca nástroje opravoval a vyrábal, snažil sa ich však aj vylepšovať. 
- Medzi jeho vynálezy patrí rezonančná gitara a dôležitý podiel má v ranom vývoji elektrickej gitary. 

 

 

tvorba

 

Prvý vynález aj problémy 

V roku 1925 Dopyeru navštívil majiteľ istého kabaretu s nezvyčajnou zákazkou. Prekážalo mu, že v orchestri sa stráca zvuk gitary, a chcel, aby hrala hlasnejšie. Bol na správnej adrese, o niečo podobné sa John pokúšal pri husliach. Po dlhých experimentoch napokon problém vyriešil a v októbri 1926 požiadal o patent na celokovovú gitaru, ktorej zvuk mechanicky zosilňovali tri rezonátory. Takto inovovaný nástroj začal s bratmi hneď aj vyrábať. Úspech na seba nedal dlho čakať. Ozvali sa investori a spolu založili firmu National String Instrument Corporation. Gitara, ktorú nazvali National Tri Plate, išla v Amerike doslova na dračku, po čase sa však prejavila aj odvrátená strana úspechu. Obchodní partneri sa čoraz častejšie dostávali do sporov, ktoré vyvrcholili odchodom Dopyerovcov z firmy. Aj v tomto prípade platilo, že všetko zlé je na niečo dobré. Bratia sa rozhodli, že si založia novú firmu. Nazvali ju jednoducho - Dobro, podľa úvodných slabík spojenia Dopyera Brothers. 


Narodilo sa dobro 

Hoci v National zostali všetky patentové práva na úspešnú rezofonickú gitaru, John Dopyera sa budúcnosti neobával. V hlave totiž nosil ďalší nápad a ten v rodinnej firme aj zrealizoval. Aby sa však vyhol ďalším sporom, patent podal jeho brat Rudolf. Gitara oproti predchádzajúcej už nebola celokovová, ale drevená a namiesto troch rezonátorov bol jeden umiestnený v strede. Vďaka tomu mal nástroj oveľa čistejší a aj zvonivejší zvuk. Dopyerovci ho nazvali rovnako ako svoju firmu - dobro - a predávali ho s reklamným sloganom, v ktorom sa hlásili aj k svojmu pôvodu. Znel: Dobro means good in any language, čiže Dobro znamená dobro (dobrý) v každom jazyku. Vďaka dobru firma vynikajúco prosperovala a dokonca bez väčších ťažkostí prežila aj obdobie hospodárskej krízy. Bratia Dopyerovci sa neskôr ešte raz zapísali do análov hudobno- technickej histórie. Spolu s gitaristom Artom Simpsonom vyrobili v roku 1932 niekoľko rezonátorových gitár s magnetickým snímačom, ktoré sa považujú za vôbec prvé priemyselne vyrobené elektrifikované gitary na svete. 


Nástroj hudobných hviezd 

Dobro najmä v americkej country music doslova zľudovelo. Postupne ho však objavili aj muzikanti z iných žánrov. Presadilo sa v bluesovej i rockovej hudbe a siahali po ňom také esá ako Bob Dylan, Johnny Winter, Eric Clapton, Keith Richards z Rolling Stones či George Harrison z Beatles. 

"Koncom 20. storočia začalo byť dobro opäť čoraz aktuálnejšie a bez preháňania sa dá povedať, že je dnes symbolom unplugged hudby a siahajú po ňom nielen špecialisti dobristi, ale aj svetové hviezdy z iných hudobných žánrov," zdôrazňuje hudobník a publicista Peter Radványi. Práve on má veľkú zásluhu na tom, že unikátny vynález a jeho autora dnes nielenže poznáme u nás, ale aj svet vie, že Dopyera, ktorý zomrel ako 94-ročný v americkom Grants Pass, bol Slovák. V roku 1990, teda dva roky po vynálezcovej smrti, k nám Radványi pozval prostredníctvom Ministerstva kultúry jeho deti. Vznikol pritom aj nápad usporiadať festival pod názvom Dobrofest, ktorý sa pravidelne uskutočnuje v Trnave. 

Fakty: 
Rezofonická gitara je jeden z mála hudobných nástrojov, u ktorých je známy vynálezca. Bol ním Ján Dopjera zo Slovenska. 
Gitary majú pomerne zložitú konštrukciu, veľmi záleží na použitom materiály a od doby jej vynájdenia, 1927, se neustále vyvíja. Stále sa špekuluje so zvukom a je ťažké vyrobiť dobrú gitaru s dobrým zvukom. Všetci výrobcovia vychádzajú z pôvodného vynálezu 1927, ktorý nebol prekonaný a vytvárajú rôzne modifikácie.

               O nástroji, ukážka hry -  Ľuboš Novotný  (CZ) - klikni TU.                                       

                                          lubos-novotny.jpg