Choď na obsah Choď na menu
Reklama
Reklama
 


viete čo je to Dodro? (hudobný bluegrassový nástroj)

30. 6. 2014

 

  Dobro (Bluegrassový hudobný nástroj)

 
 
Dobro

Dobro je rezofonická, rezonátorová alebo rezonančná gitara, vynájdená v r. 1929 slovenským rodákom Johnom Dopyerom. Pôvodne vzniklo z požiadavky na hlasnejšiu gitaru, vďaka kovovému rezonátoru však získalo dobro napriek podobnému vzhľadu špecifické zafarbenie zvuku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

                                   Ján Dopjera 
 

Ján Dopjera

Ján Dopjera 
John Dopjera - slovensko-americký vynálezca a podnikateľ. Vynálezca rezofonických hudobných nástrojov pod názvom DOBRO a výrobca strunových hudobných nástrojov. 

* 06.07.1893 Stráže, Slovensko
 03.01.1988 Grants Pass, USA
 
životopis
 

 

- Ako pätnásťročný v roku 1908 sa presťahoval do Los Angeles v USA. 
- V USA sa z neho stal uznávaný konštruktér a vynálezca. 
- Otec bol mlynár v Dolnej Krupej neďaleko Trnavy. 
Po príchode do USA si na predmestí otvoril stolársku dielňu v ktorej okrem iného opravoval a neskôr aj vyrábal husle, gitary a iné nástroje. 
Jeho prvorodený z piatich synov Ján Dopjera, ktorý bol v remesle najšikovnejší mu v nej taktiež pomáhal. 
- Po čase sa mladý Ján Dopjera osamostatnil a už ako John Dopyera si otvoril vlastný podnik. Takisto ako u otca nástroje opravoval a vyrábal, snažil sa ich však aj vylepšovať. 
- Medzi jeho vynálezy patrí rezonančná gitara a dôležitý podiel má v ranom vývoji elektrickej gitary. 

 

 

tvorba

 

Prvý vynález aj problémy 

V roku 1925 Dopyeru navštívil majiteľ istého kabaretu s nezvyčajnou zákazkou. Prekážalo mu, že v orchestri sa stráca zvuk gitary, a chcel, aby hrala hlasnejšie. Bol na správnej adrese, o niečo podobné sa John pokúšal pri husliach. Po dlhých experimentoch napokon problém vyriešil a v októbri 1926 požiadal o patent na celokovovú gitaru, ktorej zvuk mechanicky zosilňovali tri rezonátory. Takto inovovaný nástroj začal s bratmi hneď aj vyrábať. Úspech na seba nedal dlho čakať. Ozvali sa investori a spolu založili firmu National String Instrument Corporation. Gitara, ktorú nazvali National Tri Plate, išla v Amerike doslova na dračku, po čase sa však prejavila aj odvrátená strana úspechu. Obchodní partneri sa čoraz častejšie dostávali do sporov, ktoré vyvrcholili odchodom Dopyerovcov z firmy. Aj v tomto prípade platilo, že všetko zlé je na niečo dobré. Bratia sa rozhodli, že si založia novú firmu. Nazvali ju jednoducho - Dobro, podľa úvodných slabík spojenia Dopyera Brothers. 


Narodilo sa dobro 

Hoci v National zostali všetky patentové práva na úspešnú rezofonickú gitaru, John Dopyera sa budúcnosti neobával. V hlave totiž nosil ďalší nápad a ten v rodinnej firme aj zrealizoval. Aby sa však vyhol ďalším sporom, patent podal jeho brat Rudolf. Gitara oproti predchádzajúcej už nebola celokovová, ale drevená a namiesto troch rezonátorov bol jeden umiestnený v strede. Vďaka tomu mal nástroj oveľa čistejší a aj zvonivejší zvuk. Dopyerovci ho nazvali rovnako ako svoju firmu - dobro - a predávali ho s reklamným sloganom, v ktorom sa hlásili aj k svojmu pôvodu. Znel: Dobro means good in any language, čiže Dobro znamená dobro (dobrý) v každom jazyku. Vďaka dobru firma vynikajúco prosperovala a dokonca bez väčších ťažkostí prežila aj obdobie hospodárskej krízy. Bratia Dopyerovci sa neskôr ešte raz zapísali do análov hudobno- technickej histórie. Spolu s gitaristom Artom Simpsonom vyrobili v roku 1932 niekoľko rezonátorových gitár s magnetickým snímačom, ktoré sa považujú za vôbec prvé priemyselne vyrobené elektrifikované gitary na svete. 


Nástroj hudobných hviezd 

Dobro najmä v americkej country music doslova zľudovelo. Postupne ho však objavili aj muzikanti z iných žánrov. Presadilo sa v bluesovej i rockovej hudbe a siahali po ňom také esá ako Bob Dylan, Johnny Winter, Eric Clapton, Keith Richards z Rolling Stones či George Harrison z Beatles. 

"Koncom 20. storočia začalo byť dobro opäť čoraz aktuálnejšie a bez preháňania sa dá povedať, že je dnes symbolom unplugged hudby a siahajú po ňom nielen špecialisti dobristi, ale aj svetové hviezdy z iných hudobných žánrov," zdôrazňuje hudobník a publicista Peter Radványi. Práve on má veľkú zásluhu na tom, že unikátny vynález a jeho autora dnes nielenže poznáme u nás, ale aj svet vie, že Dopyera, ktorý zomrel ako 94-ročný v americkom Grants Pass, bol Slovák. V roku 1990, teda dva roky po vynálezcovej smrti, k nám Radványi pozval prostredníctvom Ministerstva kultúry jeho deti. Vznikol pritom aj nápad usporiadať festival pod názvom Dobrofest, ktorý sa pravidelne uskutočnuje v Trnave. 

Fakty: 
Rezofonická gitara je jeden z mála hudobných nástrojov, u ktorých je známy vynálezca. Bol ním Ján Dopjera zo Slovenska. 
Gitary majú pomerne zložitú konštrukciu, veľmi záleží na použitom materiály a od doby jej vynájdenia, 1927, se neustále vyvíja. Stále sa špekuluje so zvukom a je ťažké vyrobiť dobrú gitaru s dobrým zvukom. Všetci výrobcovia vychádzajú z pôvodného vynálezu 1927, ktorý nebol prekonaný a vytvárajú rôzne modifikácie.

               O nástroji, ukážka hry -  Ľuboš Novotný  (CZ) - klikni TU.                                       

                                          lubos-novotny.jpg

 
Reklama